„Windows Phone 7 Series“ – kuo ypatinga naujosios sistemos vartotojo sąsaja?
Parengė: Antanas Dapkus
Kuomet buvo pristatyta „Microsoft Windows Phone 7 Series“ sistema dauguma skaitytojų suprato, jog tai nauja ir šauni sistema, ateityje padidinsianti „Windows Phone“ sistemos populiarumą, tačiau kodėl? Į šį klausimą aiškiai atsakyta dar nebuvo.
Parodos metu pastoviai buvo klausima, ar naujoji „Windows Phone“ operacinė sistema palaikys senosios platformos programas, taip pat buvo klausiama, ar sistema leis vienu metu naudoti kelias programas, tačiau į šiuos klausimus lengva atsakyti.
Sistema senųjų programų nepalaikys, nes septintosios ir šeštosios operacinių sistemų branduoliai žymiai skiriasi. Taip pat, vienu metu daugybės programų paleisti nepavyks, tačiau klausytis muzikos ir naršyti internete tuo pat metu bus paprasta. Visgi, kur kas keblesnis klausimas, kuo ypatinga atnaujinta vartotojo sąsaja, naudojanti vadinamuosius „Hubs“.
Lietuviško atitikmens žodžiui „Hubs“ nėra, šiuos įrankius galima įsivaizduoti kaip specialias programas. Tai plataus funkcionalumo programos, kurios ir yra vartotojo sąsaja. Todėl vietoje to, jog į sistemą „Microsoft“ būtų įdiegusi daugybę atskirų tam tikrą funkciją atliekančių programų, buvo nutarta įdiegti 6 milžiniškas programas, apibendrinančias tam tikro pobūdžio funkcijas.
„Hubs“ programas vertėtų įsivaizduoti kaip milžiniškas išklotines, jos vienu metu negali tilpti į visą ekraną, matoma tik dalis informacijos, tačiau velkant pirštu į dešinę ar kairę, pasiekiama papildoma informacija. Tai iš dalies primena „Andorid“ sistemos pradžios langą, jis sudarytas iš vienos išklotinės, kuri vienu metu netelpa visu pločiu į ekraną, tačiau velkant pirštu pasirodo visa nematoma informacija.
Šiuo metu sistema sudaryta iš šešių „Hubs“ programų: „People“ (liet. k. asmenys), „Pictures“ (liet. k. vaizdai), „Music + Videos“ (liet. k. muzika ir vaizdo įrašai), „Games“ (liet. k. žaidimai), „Office“ (liet. k. biuras) ir „Marketplace“ (liet. k. parduotuvė). Kiekvienos „Hubs“ programos pavadinimas leidžia suprasti, kokią funkcijų grupę ji atstovauja. Trumpai apžvelgsime kiekvieną atskirą programą:
- „People“: ši programa į vieną vietą sujungia telefone esančius kontaktus, kartu su socialinėmis interneto paslaugomis, kaip „Facebook“, „Twitter“ ir „Gmail“. Pavyzdžiui, šioje asmenų programoje matomas ne tik konkretus asmuo, bet ir jo vėliausias statusas, rodomas internetiniuose portaluose, naujausios nuotraukos, kuriomis jis dalijasi internete ir kt. Taip pat viename lauke „Windows Phone“ vartotojas gali atnaujinti visų savo naudojamų paslaugų statusus. Šiuo metu nėra aišku, ar prie šios programos bus prijungta žinučių funkcija.
- „Pictures“: vaizdų programa taip pat nėra tokia, kokią pratę matyti vartotojai, ji į vieną vietą sujungia vaizdus, saugomus telefone, kompiuteryje ir internete. Sukuria vieną bendrą bazę, kuri papildoma ir atnaujinama. Kaip ir visos kitos programos, ji glaudžiai susieta su socialiniais tinklais, todėl galerijoje bus galima peržiūrėti ne tik nuotraukas, bet ir interneto komentarus. Taip pat, ši programa susieta su asmenų programa, nes visos nuotraukos, kuriomis dalinasi jūsų interneto draugai pasirodys ir šioje galerijoje.
- „Music + Video“: vaizdo įrašai ir muzika – vienoje vietoje. Ši programa patogiai leis muziką atsiųsti iš kompiuterio, interneto, ar nukreips į parduotuvę, kurioje bus galima nusipirkti mėgstamų dainų. Nuotraukoje matoma, kiek daug programos gamintojai sutalpino vienoje išklotinėje, galima vieno mygtuko spustelėjimu pasiekti radiją, parduotuvę, muziką, kiek toliau, grojaraščio istoriją, dar toliau naujienos, pabaigoje įvairios funkcijos.
- „Games“: žaidimų programa šiuo metu išlieka vis dar paslaptinga. Jau žinoma, jog ji leis prieiti vartotojams prie savo „Xbox Live“ paskyrų ir dalintis informacija, tačiau apie žaidimus telefone „Mobile World Congress“ parodoje nebuvo kalbėta. Tikimasi, jog pirmieji 3D žaidimai šiai sistemai bus pristatyti kovą vyksiančiame „Microsoft Mix 10“ renginyje.
- „Office“: ši programa bene labiausia traukia akį, stebėtina, kiek daug funkcijų ir kaip sumaniai kompanija sutalpino vienoje išklotinėje. Vos atvėrus biuro programą, pirmiausia pasirodo „OneNote“ programa, padėsianti nieko nepamiršti. Kiek dešiniau – dokumentai arba mums gerai pažįstamas „Office Word“, dar toliau „Excel“ programa, taip pat įdiegta ir „SharePoint“. Viskas patogu, itin patraukliai atrodo dokumentų istorija.
- „Marketplace“: parduotuvė, tai paskutinioji įdiegta programa, čia bus galima nusipirkti žaidimų, vaizdų, video, muzikos ir taip toliau. Akį patrauks verti dėmesio produktai ir taip toliau. Šios programos nuotrauka kiek mažesnė, nes „Microsoft“ nutarė šią „Hubs“ programą kuriam laikui taip pat laikyti paslaptimi.
Kiek anksčiau taip pat aprašėme originalų pradžios langą. „Hubs“ programos išties atrodo įspūdingai, jos neprimena nieko kito rinkoje, todėl įstrigs vartotojų atmintyje. Taip pat puiku, jog kompanija pasirinko suskirsti tam tikras funkcijas į skiltis, o ne siūlyti atskirą programą, keikvienai funkcijai. Didėjant mobiliųjų telefonų ekranų dydžiui ir raiškai ši idėja turėtų tapti dar patrauklesnė.