Pigūs telefonai liečiamais ekranais
Autorius: Vytautas Povilas Jurgaitis

2007 m. vasarą pasirodė pirmasis Apple iPhone modelis, nors savo techninėmis savybėmis jis nusileido daugeliui kitų gamintojų siūlomų telefonų, jis buvo graibstyte, graibstomas ir įrodė jog liečiami ekranai yra pakankamai pažengę, kad būtų naudojami mobiliųjų telefonų valdymui.
 
Praėjus daugiau nei dvejiems metams telefonas liečiamu ekranu jau nieko nenustebins. Bent po kelis tokio tipo įrenginius siūlo praktiškai kiekvienas gamintojas.  Atsiradus didesnei pasiūlai, krito ir šio tipo mobiliųjų telefonų kainos. Šiame straipsnyje palyginsime tris pakankamai nebrangius telefonus liečiamais ekranais: Nokia 5530 XpressMusic, Samsung GT-S5230 (dar vadinamą Star) bei LG KP 500 (taip pat vadinamą Cookie).
 
Modelis
Kaina
Išleidimo data
Nokia 5530 XM
779 LTL
2009.06
Samsung GT-S5230
589 LTL
2009.04
LG KP500
455 LTL
2008.09


Išvaizda ir naudojimo patogumas

Matmenys

Visi šie modeliai labai panašūs savo dydžiu ir išvaizda. Didžiausias savo gabaritais yra seniausiai išleistas LG KP500, tačiau jis pats lengviausias iš trijų modelių. Sunkiausias ir storiausias yra Nokia 5530 XpressMusic, o pločiu pasižymi Samsung. Nepaisant to visi telefonai pakankamai grakštūs ir patogiai guli delne.
 
Modelis
Ilgis (mm)
Plotis (mm)
Storis (mm)
Svoris (g)
Nokia 5530 XM
104
49
13
107
Samsung GT-S5230
104
53
11,9
93,5
LG KP500
106,5
55,4
11,9
89
 

Liečiamas ekranas ir mygtukai

Visų lyginamų modelių ekranai varžiniai (angl. resistive), todėl šie telefonai reaguoja į pirštų bei liestuko prisilietimus, taip pat ir prisilietimus per pirštinę. Tačiau, priešingai nei brangesni talpiniai (angl. capacitive) ekranai, varžiniai ekranai negali reaguoti į kelis prisilietimus vienu metu.
 
Seniausiai pasirodęs LG KP500 turi turbūt mažiausiai jautrų iš visų trijų modelių ekraną nors atsilieka Nokia ir Samsung modeliams visai nedaug. Visi telefonai pakankamai jautrūs, tačiau savaime suprantama, jų ekranai prastesni nei brangesnių modelių liečiamais ekranais.
 
Nokia 5530 XpressMusic ekranas, nors ir mažesnis nei konkurentų, pasižymi žymiai didesne raiška. Po ekranu sumontuoti trys lietimui jautrūs mygtukai, atitinka ir kitų modelių konfigūraciją, tačiau jie nepasispaudžia o reaguoja į prisilietimą. Naudojant telefoną šiek tiek keista, kad „mygtukus“ tenka spausti stipriau, nei patį ekraną, bet tai gali būti ir dizaino sprendimas apsaugantis nuo netyčia nutrauktų skambučių, pokalbio metu prilietus atmetimo ar atsiliepimo mygtukus.
 
Visi telefonai turi po tris mygtukus po ekranu – atsiliepimo, atmetimo ir meniu. Nokia 5530 XpressMusic ir LG KP500 telefonuose ilgiau palaikius meniu mygtuką galima persijungti tarp šiuo metu veikiančių programų. Nors Samsung S5230 leidžia paleisti kelias programas vienu metu, tačiau specialaus mygtuko persijungimui tarp programų nėra, tad šia funkcija sudėtinga pasinaudoti.
 
Samsung S5230 ir LGKP500 turi specialius mygtukus šone ekranui užrakinti. Nokia 5530 Xpress Music įmontuotas slankiklis, kuris atlieka tą pačią funkciją. Įdomu, kad Samsung S5230 galima atrakinti nubrėžiant raidę U ekrane, tokios gestų komandos leidžia aktyvuoti ir išjungti įvairias aplikacijas.
 
Modelis
Ekrano įstrižainė (coliai/cm)
Liečiamo ekrano tipas
Ekrano raiška
(taškais)
Mygtukų skaičius
Nokia 5530 XM
2,9/7,4
Varžinis
360 x 640
7 (3 jų lietimui jautrūs)
Samsung GT-S5230
3,0/7,6
Varžinis
240 x 400
7
LG KP500
3,0/7,6
Varžinis
240 x 400
7


Dizainas

Visų trijų modelių dizainas panašus. Telefonų priekį dominuoja liečiamas ekranas ir trys valdymo mygtukai po juo.
 
Ilgas, 16:9 formato Nokia 5530 XpressMusic ekranas kiek įleistas gylyn į telefono korpusą, tačiau tai netrukdo juo naudotis. Telefono šonai paryškinti kita spalva, kuri sudaro stilingą efektą. Telefono spalvų variacijų prekyboje turėtų būti gana įvairių – raudona su juoda, mėlyna su balta, pilka su juoda, rausva su balta ir geltona su balta.
 
Šis modelis pastebimai plonesnis, nei jo pirmtakas Nokia 5800 XpressMusic ir todėl gerai guli kišenėje. Nors jis vis dar keliais milimetrais storesnis, nei LG ir Samsung modeliai aprašomi šioje apžvalgoje. Nokia 5530 XpressMusic viršuje ir apačioje yra grotelės, jos slepia stereo garsiakalbius, kurie išdėlioti taip, kad žiūrint video šiuo telefonu būtų patogu klausyti ir garso.
 
Samsung S5230 gana kompaktiškas ir lengvas įrenginukas. Savo išvaizda jis primena pirmuosius Samsung modelius liečiamais ekranais, tokius kaip, pvz., Samsung Omnia.
 
Didžiąją telefono dalį užima 3 colių įstrižainės ekranas. Ekranas šiame modelyje nusileidžia brangesnių Samsung liečiamų telefonų ekranams, bei yra šiek tiek prastesnis, nei raiškesnės Nokia 5530 XpressMusic. Kitą vertus, jis tikrai pakankamai geras naudoti net ir dienos šviesoje. Paprastumas yra pagrindinis Samsung Star dizaino šūkis, vieninteliai akcentai yra šlifuota metalinė plokštelė, į kurią įmontuoti valdymo mygtukai ir metalinis korpuso rėmelis.
 
Didžiausias Samsung S5230 dizaino trūkumas, tai kad microSD kortelė paslėpta po baterija, tad neišjungiant telefono jos pakeisti neįmanoma. Keisčiausia tai, kad SIM kortelė įmontuota taip, kad ją galima išimti neatjungiant akumuliatoriaus. Akivaizdu, kad protingiau būtų buve abiejų kortelių jungtis sukeisti vietomis.
 
LG KP500 taip pat orientuotas į paprastumą. Tačiau, atsižvelgiant į jo kainą, dizainas nenuvilia, jis patrauklus akiai ir turi individualų stilių. Telefono nugarėlė pagaminta iš panašios į plastmasę gumos, ji praktiška, nes ant jos nesimato pirštų atspaudų. Priekiniai trys telefono mygtukai apvesti metalu ir atrodo tikrai patraukliai. Beveik visą likusią erdvę priekyje užima 3 colių ekranas, virš jo įmontuotas garsiakalbis.
MicroSD kortelių skaitytuvas įmontuotas dešinėje pusėje ir paslėptas po plastikiniu dangteliu, kortelę galinma pakeisti neišjungiant telefoną. LG KP500 apačioje įmontuotas mikrofonas ir vieta į kurią galima įstatyti telefono liestuką. Kiek neįprasta, kad šiame modelyje liestukas idedamas horizontaliai, o ne vertikaliai.
 

Techninės galimybės

Ryšio galimybės ir jungtys

Nei vienas iš prašomų telefonų negali pasigirti 3G ryšiu. Tačiau visi telefonai palaiko visų keturių dažnių GSM ir EDGE tinklus, tad jie veiks visose pasaulio regionuose. Visi telefonai taip pat turi Bluetooth sąsajas palaikančias AD2P (tai įgalina naudoti Bluetooth stereo ausines su telefonu). LG KP500 naudoja šiek tiek naujesnio standarto Bluetooth sąsają, nei konkurentai – 2.1. Ji turėtų šiak tiek sumažinti energijos suvartojimą kai Bluetooth ryšys įjungtas.
 
Nokia 5530 XpressMusic vienintelis gali pasigirti WiFi sąsaja. Tai didelis privalumas atsižvelgiant į tai, jog nei vienas iš lyginamų telefonų neturi spartesnio, nei EDGE ryšio. Be to WiFi ryšį daugelyje vietų galima naudoti nemokamai.
 
Nokia modelio jungtis su kompiuteriu įprasto MicroUSB standarto, tad pakeisti prarastą ar sulūžusį laidą turėtų būti pigiau, nei Samsung ar LG. Samsung S5230 ir LG KP500 modeliai turi firmines universalias jungtis, kurios gali būti naudojamos ausinėms, įkrovikliui ir sujungimui su kompiuteriu. Nokia 5530 neįmanoma įkrauti per MicroUSB jungtį, ji skirta tik sujungimui su kompiuteriu, telefono įkroviklis turi atskirą jungtį. Tačiau Nokia modelis vienintelis turi standartinę 3,5 mm ausinių jungtį, kuri leis su telefonu sujungti savo mėgstamiausias ausines.
 
Modelis
Palaikomi mobiliojo ryšio standartai
WiFi
Bluetooth
Jungties su kompiuteriu tipas
Nokia 5530 XM
Keturdažnis GSM, EDGE
Taip
2.0 su AD2P
MicroUSB
Samsung GT-S5230
Keturdažnis GSM, EDGE
Ne
2.0 su AD2P
Samsung
LG KP500
Keturdažnis GSM, EDGE
Ne
2.1 su AD2P
MicroUSB
 

Muzika, nuotraukos ir video

Nokia 5530 XpressMusic, muzikos grotuvas labai panašus į kitų Nokia telefonų su Symbian operacine sistema.  Keli kosmetiniai pakeitimai, padaryti tam, kad grotuvu būtų patogiau naudotis liečiant ekraną, yra vieninteliai jo išskirtinumai. Aišku pats grotuvas nėra blogas, nors kaip muzikiniam įrenginiui, jis galėtų būti ir išvaizdesnis.
 
Nokia telefonas automatiškai sudeda dainas į biblioteką, kurioje kūrinius galima rinktis pagal atlikėją, albumą, žanrą ir kompozitorių. Taip pat galima susikurti ir savo asmeninius grojaraščius.  Analogiškas dainų rūšiavimo funkcijas turi ir Samsung, bei LG modeliai.
 
Nokia modelio grotuvą galima sumažinti. Tuomet laukimo režime matomi dainų valdymo mygtukai (groti/stabdyti, pirmyn, atgal). Pilnas grotuvas vėl atidaromas spustelint specialų „media“ mygtuką virš ekrano. LG ir Samsung telefonai naudoja specialius valdymo skydelius, kuriuos galima patalpinti darbastalyje grotuvo valdymui, o visas grotuvo funkcijas galima pasiekti per meniu arba paspaudus valdymo skydelį darbastalyje.
 
Visų lyginamų modelių grotuvai turi standartinius ekvalaizerio nustatymus. Garso dažnių atkūrimo garsumą taip pat galima koreguoti ranka.
 
Nokia 5530 XpressMusic turi ir FM radiją su RDS funkcija. FM imtuvas gali automatiškai ieškoti ir išsaugoti radijo stotis, bei automatiškai pakeisti tam tikros stoties dažnį kelionėje.
 
Samsung modelis turi papildomą funkciją, kuri leidžia atpažinti dainas grojamas per radiją, naudojant panašią į SonyEricsson telefonų TrackID funkciją. Šis modelis taip pat leidžia įrašyti dainas ar laidas transliuojamas per radiją ir vėliau jų klausytis telefonu. Vienintelis radijo grotuvo trūkumas tai, kad atlikus radijo stočių paiešką jos pavadinamos pagal savo dažnį, o pervadinti stočių nėra galimybės.
LG ir Samsung telefonų radijo grotuvai taip pat turi valdymo skydelius darbalaukyje.
 
Visų telefonų garso atkūrimo galimybės tikrai aukštos. Galbūt vos pastebimai geriau už kitus skambėjo Nokia modelis, bet šis įvertinimas greičiausiai priklausys nuo to koks skambesys labiausiai patiks kiekvieno telefono naudotojo ausiai.
 
Visų trijų modelių vaizdo grotuvai neypatingi. Jais naudotis paprasta ir patogu, tačiau nei vienas jų negali atkurti XviD ir DivX formato failų, tad prieš įkeliant filmus į savo telefoną teks juos konvertuoti į vaizdo grotuvui suprantamą formatą arba įdiegti į telefoną specialią programą galinčią atkurti šių formatų video. Alternatyva būtų konvertuoti vaizdo medžiagą į telefonui tinkamą formatą kompiuteryje, naudojant telefono  gamintojo ar kitą patinkančią programinę įrangą.
 

Papildomos galimybės

Visi lyginami modeliai turi neblogas naršykles. Jos gali atkurti ir pakankamai sudėtingus HTML puslapius, žinoma ne visus absoliučiai tiksliai ir kai kurios sudėtingesnės svetainių funkcijos gali neveikti, nes mobiliosios naršyklės neturi tiek daug resursų, kaip jų kompiuterių ekvivalentai. Visos naršyklės turi galimybę atidaryti kelis tinklapius vienu metu ir patogią naršymo istorijos peržiūrą. Visų modelių naršyklės automatiškai paverčia puslapio vaizdą pasukus telefoną. Tai įmanoma kadangi visuose telefonuose įmontuoti akselerometrai.
 
LG KP500 modelio naršyklė turi vieną didelį trūkumą palyginus su savo konkurentais, jie neatkuria FLASH animacijų. Tad nepavyks žiūrėti video klipų įvairiuose tinklalapiuose.
 
Nokia ir Samsung turi WebKit pagrindu sukurtas naršykles. Samsung modelio naršyklė pavadinta Dolphin, o Nokia – Mini Map Browser. Jos abi neblogai atkuria didesnius HTML puslapius ir rodo FLASH animacijas. Šios naršyklės taip pat leidžia parsisiųsti kelis failus vienu metu.
 
Nokia 5530telefono naršyklė pagerinta palyginus su Nokia 5800, ją valdyti lietimu patogiau. Nors Nokia programuotojams teks įdėti dar nemažai darbo kol ši naršyklė pasidarys tokia pati patogi naudoti kaip iPhone


Akumuliatorius

LG KP500 turi silpniausią – 900 mAh akumuliatorių. Vidutiniškai naudojant telefoną jo pakaks maždaug dviems dienoms, o tai ne itin įspūdingas rezultatas. Samsung S5230 baterija 1000 mAh talpos, bet telefonas veikia net dvigubai ilgiau nei LG – apie keturias dienas, vidutiniškai naudojant. Taupiausiai akumuliatorių naudoja Nokia 5530 XpressMusic. Šio modelio komplektacijoje yra 1000 mAh ličio jonų akumuliatorius, BL-4U. Nokia modelis veikė apie penkias dienas pilnai jį įkrovus ir vidutiniškai naudojant.


Privalumai ir trūkumai
 

Modelis
Privalumai
Trūkumai
Nokia 5530 XM
·   16:9 formato liečiamas ekranas (360 x 640 taškų)
·   Symbian S60 5th edition
·   128MB RAM memory
·   3.2 megapikselių fotoaparatas su autofokusu, LED blykste ir VGA 30 kps video įrašymo galimybe,
·   Keturdažnis GSM
·   Wi-Fi connectivity
·   MicroSD kortelių skaitytuvas, 4GB kortelė komplekte
·   FM radijas su RDS
·   Bluetooth su A2DP
·   USB v2.0
·   Standartinė 3,5 mm ausinių jungtis
·   Stereo garsiakalbiai
·   Liestukas su laikymo vieta korpuse
·   Atstumo jutiklis su automatiniu išsijungimu
·   Akselerometras, žaidimams, žužtildymui apvertus
·   Dokumentų skaitytuvas
·   QWERTY klaviatūra įsijungia pavertus įrenginį šonu
·   Puiki garso kokybė
·   Puikus akumuliatorius
·   Nėra 3G
·   Nėra GPS
·   Mažas standartinis fontas
·   Vidutiniška nuotraukų kokybė
·   Vidutiniška vaizdo įrašų kokybė
·   Nesikrauna per microUSB
·   Prastai laikosi galinis baterijos dangtelis
·   Nėra galimybės telefoną sujungti su televizoriumi
·   Aukščiausia kaina
Samsung GT-S5230
·   Keturdažnis GSM
·   50MB vidinės atminties,
·   microSD kortelių skaitytuvas (iki 16GB)
·   3 megapikselių fotoaparatas su šypsenų atpažinimu
·   Bluetooth su A2DP
·   USB v.2.0
·   Dokumentų skaitytuvas
·   Atrakinimas gestu
·   Akselerometras
·   FM radijas su RDS funkcija
·   DNSe
·   Muzikos atpažinimo paslauga
·   Geras akumuliatorius
·   Nėra 3G
·   Nėra WiFi
·   Nėra 3,5 mm ausinių kištuko
·   Tik Samsung jungtis priedams
·   Šiek tiek brangesnis, nei LG KP500
·   Nėra galimybės pesijungti tarp veikiančių programų
·   Paprastas fotoaparatas, neįspūdinga nuotraukų kokybė, nėra automatinio fokusavimo ar blykstės.
·   MicroSD kortelės negalima pakeisti neišjungiant telefono
LG KP500
·   Keturdažnis GSM
·   Bluetooth 2.1 su A2DP
·   microSD kortelių skaitytuvas (iki 16GB)
·   Akselerometras
·   FM radijas su RDS
·   QWERTY klaviatūra įsijungia pavertus įrenginį šonu
·   Galimybė paleisti kelias programas vienu metu ir persijungti tarp jų.
·   Puiki nuotraukų galerija
·   Ranka rašyto teksto atpažinimas
·   Dokumentų skaitytuvas (be galimybės atidaryti PowerPoint skaidres)
·   Paprastas, bet stilingas dizainas
·   Nedidelė kaina
·   Nėra 3G
·   Nėra WiFi
·   Nėra 3,5 mm ausinių kištuko
·   Tik LG jungtis priedams
·   Prasti video įrašai – QVGA, 12 kps
·   Fotoaparate nėra automatinio fokusavimo ar blykstės

Kainos ir kokybės santykis

Vertinimai

Nokia 5530 XpressMusic, Samsung S5230 ir LG KP500 labai panašaus lygio ir savybių telefonai. Visi liečiamais ekranais, keturdažniai, palaiko EDGE, bet ne 3G ryšį. Telefonai taip pat turi MP3 grotuvus, stereo FM radijo aparatus su RDS funkcija ir maždaug 3 megapikselių fotoaparatus.
 
Nokia modelis šiek tiek pažangesnis už savo konkurentus tuo jog turi WiFi sąsają ir populiarią Symbian 9.5 operacinę sistemą, todėl Nokia telefonui turėtų būti lengviau rasti naudingos programinės įrangos. Šio telefono raiška taip pat lenkia konkurentų, tad naršyti bei vaizdo įrašus žiūrėti jame maloniau. Kokybiškai atkuriamas garsas, stereo garsiakalbiai ir įprastas 3,5 mm kištukas turėtų vilioti melomanus, ne veltui tai XpressMusic serijos telefonas. Nokia modelio fotoaparatas taip pat geresnis, nei kitų vertinamų telefonų. Žinoma, jis ir brangesnis už savo konkurentus, tačiau turi ir nemažai privalumų prieš juos.
 
Samsung Star ir LG Cookie modeliai praktiškai vienodi atsižvelgiant į jų specifikacijas. Didžiausias Samsung modelio privalumas – talpesnė baterija. Jis taip pat vos pastebimai geriau groja muziką, filmuoja ir fotografuoja, nei LG. Trys suasmeninami darbastaliai ir gestų pirštais atpažinimas yra paskutiniai šio telefono privalumai. Phonearena.com testuotojai sumažino Samsung telefonui duotą įvertinimą dėl prastos baterijos ir prastos pokalbių kokybės, tačiau mano bandytame modelyje šių trūkumų neįžvelgiau.
 
LG KP500 pigiausias ir seniausiai pasirodęs iš šių trijų telefonų. Jis labai nedaug Samsung S5230 ir turbūt daugelis jų privalumų ir trūkumų labiau subjektyvūs, nei akimi ar ausimi įvertinami. Daugumai pirkėjų besirenkant tarp LG ir Samsung modelių viską lems dizainas. Tuo tarpu, Nokia pasirinks galintys už telefoną sumokėti šiek tiek daugiau ir norintys pažangesnių funkcijų.
 
Modelis
Autoriaus
GSMArena.com
PhoneArena.com
Vidurkis
Nokia 5530 XM
8,5
8,1
8
8,2
Samsung GT-S5230
8
8,1
6,5
7,5
LG KP500
8
8,1
8,5
8,2


Palikite komentarą
Vardas*
El. paštas