„iPhone“ – savo pinigų verta prekė ar „Apple“ plėšikavimas?
Autorius: Antanas Dapkus
Prieš tris metus pristatytas „iPhone“ mobilusis telefonas neįtikėtinai pakeitė mobiliųjų telefonų rinką. Šiandien šio telefono operacinė sistema sudaro pusę visų sumaniųjų mobiliųjų sistemų, o parduota šio prietaiso, turint omenyje visus tris modelius, jau virš 50 milijonų pasauliniu mastu.
Akivaizdu, jog šis prietaisas traukia pirkėjus. Tačiau ar pelnyta šio įrenginio sėkmė? Ar siūlomas produktas atitinka prašomą kainą?
Lietuvoje oficialiai „iPhone 3G“ prekiauja mobiliojo ryšio operatorius „Omnitel“. Perkant telefoną būtina sudaryti dviejų metų sutartį su operatoriumi. Siūlomi trys skirtingi „iTalk“ planai, pagal kuriuos parenkama nuolaida telefonui.
„iTalk 1“ suteikia galimybę už 99 Lt per mėnesį du metus kas mėnesį nemokamai kalbėti 200 minučių ir išsiųsti 200 SMS žinučių. Perkant telefoną su šiuo pigiausiu planu, pasak „Omnitel“, padengiama 2100 Lt, o telefono pradinė įmoka, renkantis 8GB talpos modelį – 199 Lt, 16 GB talpos modelis reikalauja 399 Lt įmokos. Taigi, tie, kas renkasi Lietuvoje oficialiai parduodamą „iPhone“ telefoną, už 8 GB talpos modelį sumoką maždaug 2300 Lt, o už 16 GB talpos modelį – 2500 Lt. Kas gaunama už šiuos pinigus?
„iPhone 3G“ nėra pats naujausias modelis, šiuo metu jau pardavinėjamas 3GS, tačiau su pateiktais planais dar vis pardavinėjamas ankstesnis modelis. 3G telefonas turi 9 cm įstrižainės liečiamą talpos principu veikiantį ekraną. Tai reiškia, jog šis ekranas valdomas tik pirštas, visgi, jis puikiai reaguoja į prisilietimus ir tenka pripažinti, jog šio produkto ekranas lenkia konkurentus.
Prietaise įdiegta „iPhone OS“ sistema. Šios sistemos privalumai: itin lengvas ir patogus valdymas, „Apple“ išlaiko „iMac“ produktų dvasią ir telefone. Prietaisą be vargo galėtų naudoti ir vyresnio amžiaus pirkėjai, kadangi jis išties paprastas. Kitas sistemos privalumas – puiki programų parduotuvės integracija. Nusipirkus telefoną atsiveria galimybė telefono naudojimo būdus praplėsti daugybe būdų, galima atsisiųsti galybę nemokamų programų arba mokamų produktų, kurių kaina svyruoja nuo kelių iki keliasdešimt litų.
Tačiau sistema taip pat turi ir ne vieną trūkumą. Perkant išmanųjį telefoną, dauguma tikisi, jog jis vienu metu galės atlikti daugiau nei vieną operaciją. Visgi, „iPhone OS 3.0“ nepalaiko daugiaprogramio apdorojimo, tad vienu metu privaloma dirbti tik su viena programa.
„Apple“ išleido sistemos atnaujinimą „iPhone OS 4.0“, ji leis vienu metu dirbti su kėliomis programomis, tačiau vertėtų paminėti, jog atnaujinus 3G modelį situacija nepasikeis, telefonas turi tik 400 MHz procesorių, kurio nepakanka naujovei. Daugiaprogramiu apdorojimu galės mėgautis tik brangesniojo 3GS modelio savininkai ir tie, kas įsigys ketvirtąjį „iPhone“ modelį. Tiesa, jis bus pristatytas tik vasarą, o kada pasieks Lietuvos vartotojus visiškai neaišku.
Kitas „iPhone“ minusas – kamera. Telefonas kainuoja virš 2000 lt, o prietaisas turi viso labo 2 milijonų taškų raiškos kamerą. 3GS modelis turi 3 milijonų taškų raiškos kamerą, pastaroji gali pasiūlyti ir pakankamai neblogą filmavimo kokybę, tačiau, lyginant kamerą telefone su kameromis, esančiomis kitų gamintų produktuose už 2000 Lt ir daugiau, „iPhone“ ties čia smarkiai atsilieka.
Telefono dizainas vargu ar gali būti aptartas kaip minusas. Prietaisas didokas, tačiau jį laikyti rankoje ganėtinai patogu. Negalima sakyti, jog ir kišenėje jis būtų jaučiamas. Šiuo atžvelgiu „Apple“ nesuklydo.
Suklydo „Apple“ kitur. Tikriausiai didžiausias telefono minusas, nepaisant itin nepatrauklaus apmokėjimo, yra tai, jog baterijos išimti neįmanoma, o norint pakeisti SIM kortelę būtina su savimi nešiotis specialią adatą – iš ties nepatogu.
Tačiau turbūt geriausias būdas atskleisti telefono minusus ir pliusus yra palyginimas su tiesioginiais jo konkurentais. Pavyzdžiui, „Bitė Lietuva“ parduodamu „HTC Hero“ telefonu su „Android“ operacine sistema.
„Bitė Lietuva“ tai pirmasis operatorius Lietuvoje oficialiai prekiaujantis telefonais su „Android“ sistema. Ši sistema buvo išleista daug vėliau nei „iPhone“ telefono operacinė sistema, prieš 17 mėnesių, tačiau per paskutinius metus ji išaugo daugiau nei dviem tūkstančiais procentų ir šiuo metu yra greičiausiai besivejanti „Apple“ su 24 procentais mobiliųjų operacinių sistemų rinkos.
„Android“, lyginant su „iPhone OS“ turi ir pliusų, ir minusų. Žymiausi sistemos privalumai: daugiaprogramio apdorojimo palaikymas (sistema vienu metu leidžia naudoti ne vieną programą), programėlių palaikymas (programėlės tai specialios programos išdėstomos ant pradžios lango, jos iškelia tam tikrą reikalingą informaciją prieš akis), atviras kodas (sistema prieinama visiems, tad programas galima kurti netgi patiems), telefonas su šia sistema nėra pririštas prie operatoriaus. Naudinga ir tai, jog sistema kurta „Google“, todėl patogus elektroninis paštas, nemokami žemėlapiai ir kitos šios kompanijos paslaugos telefone su šia sistema – savaime suprantamas dalykas.
Tačiau sistema turi ir trukumų, lyginant ją su „iPhone“. Visų pirma, „iPhone OS“ paprastesnė, tačiau kartu ir patogesnė, lengviau ir tiksliau valdoma. „AppStore“ „iPhone“ programų parduotuvėje šiuo metu yra virš 185 tūkstančių programų atsisiuntimui, kai tuo tarpi „Android Market“ siūlo viso labo virš 40 tūkstančių programų. Be to, atsiuntus daugybę programų į „Hero“ telefoną galop nežymiai sulėtėja jo sparta, ko negalima pasakyti apie „iPhone“.
Visgi, jei dėl geriausios operacinės sistemos dar galima ginčytis, kitais aspektais „HTC Hero“ žymiai lenkia „iPhone“. Visų pirma telefone įdiegta 5 milijonų taškų raiškos kamera. Jos kokybė daug geresnė už „iPhone 3G“, geresnė taip pat už 3GS modelio siūlomą kameros kokybę.
Kitas itin svarbus privalumas - kaina. „HTC Hero“ parduodamas kartu arba be sutarties, jo kaina siekia, perkant „Bitė“ salonuose“, 1349 Lt. Pigiausiai Lietuvoje šį prietaisą galima įsigyti už 1200 Lt. Beveik perpus pigiau nei „iPhone“ ir nėra būtinybės sudaryti sutarties, telefono bateriją galima išimti, galima įdiegti ir praplėsti 0,5 GB atmintį iki 16 GB su microSD atminties kortelėmis. Telefono procesorius maždaug 600 MHz – spartesnis nei „iPhone 3G“.
Tad ką rinktis? Telefoną, kuris dvejiems metams klientą priverčia naudoti tik vieno operatoriaus paslaugas? Per du metus atsieina gerokai virš dviejų tūkstančių litų? Neatlieka esminių sumaniojo telefono funkcijų? Rinktis „iPhone 3G“? O gal geriau beveik perpus mažiau išlaidų reikalaujantis „HTC Hero“. Šis telefonas turi kiek mažiau pažangią operacinę sistemą, tačiau jo techninės savybės pranašesnės, vartotojo sąsaja suteikia kur kas daugiau galimybių ir prietaisas leidžia naudotis bet kurio Lietuvos operatoriaus paslaugomis.
Tiesa ta, jog „Apple iPhone“ ir „HTC Hero“ galima palyginti lygiai taip pat, kaip du panašius tos pačios paskirties ir klasės automobilius, tik vienas jų „Mercedes Benz“, o kitas „Volkswagen“.