Prabangūs, galimybių perkrauti ir kainuojantys nemažus pinigus telefonai visada buvo verslo pasaulio privilegija. Bet viskas turi tendenciją keistis, ypač ekstremaliomis sąlygomis. Šiuo metu verslui po truputį atsigaunant vis dar svarbus yra išlaidų optimizavimas. Matyt todėl vis dažniau darbdavys savo darbuotojų būrį aprūpina kiek kuklesniais telefonų modeliais, nei anksčiau. Galiausiai paprastam vadybininkui ar inžinieriui tikrai nereikia iPhone, kad atlikti kasdienes užduotis. Gamintojai prie tokių rinkos pasikeitimų prisitaiko žaibiškai. Šiuo metu kone kiekvieno gamintojo portfelyje rasime bent keletą gan solidžiai atrodančių aparatų už tikrai prieinamą kainą. Kodėl visų pirma paminėjau išvaizdą – nesunku paaiškinti. Verslo segmentas visada pasižymi disciplina, klasikiniu įvaizdžiu, bei formaliu požiūriu į kasdienį palydovą – mobilųjį telefoną. Čia išvaizda labai svarbi, nes verslo susitikime klientai nepuola spaudinėti jūsų telefono žiūrėdami koks ten procesorius, kokios raiškos ekranas ar foto kamera. Šioje aplinkoje telefonas – tarsi aprangos aksesuaras, tarsi marškinių segės, kurios turi derėti prie bendro klasikinio įvaizdžio. Būtent todėl šios nišos telefonai neretai pasižymi klasikine spalvų palete, neretai korpusas bent iš dalies gaminamas iš plieno. Tvirta konstrukcija garantuoja patikimumą, mažesnę sugadinimo tikimybę. Tai dažnai tampa dar vienu svarbiu aspektu perkant telefonus savo darbuotojams. Kaip minėjau atsižvelgiant į šiuos kriterijus rinktis yra iš ko. Nokia taip pat turi tokį darbinį arkliuką savo arsenale – tai Nokia 6303 Classic (ar kiek atnaujinta 6303i versija pasirodžiusi šių metų kovą).
Pakuotė
Telefonas parduodamas nedidelėje dėžutėje, kurioje rasite bazinę komplektaciją. Konkrečiau tai vartotojo vadovas keletu kalbų įskaitant lietuvių ir rusų. Taip pat pridedamas standartinės Nokia programinės įrangos diskas. Be telefono pakuotėje dar randame laidinę laisvų rankų įrangą, kuri bandymo metu pasižymėjo gana dideliu jautrumu ir buvo ganėtinai patogi naudoti. Sinchronizacijai su kompiuteriu pridedamas trumputis USB laidas, kurį visada patogu nešiotis lagamine ar švarko kišenėje. Taip pat be įkroviklio dar pridedama ir microSD atminties kortelė kurios talpa yra 1GB (6303 atveju) arba 2GB (6303i atveju). Šis priedas nors gana standartinis, bet šiam telefonui labai reikalingas, nes Nokia 6303 palaiko „hot-swap“ funkciją, kuri leidžia įdėti/išimti SD kortelę neišjungiant telefono, o pats kortelės lizdas lengvai pasiekiamas nuėmus galinį telefono baterijos dangtelį. Apie bateriją – komplekte pridedama pakankamai talpi ir kompaktiška Nokia BL-5CT baterija. Tai atrodo viskas ką čia rasime – nieko netikėto, bet ir nieko iš pirmo žvilgsnio netrūksta.
Išvaizda ir ergonomiškumas
Renkantis telefoną pagal šio straipsnio tematiką, užkliuvo būtent Nokia 6303 Classic, nes vis puikiai atitiko įvadinėje dalyje išsakytas mintis. Tai – paprastas, tvirtas, klasikinio stiliaus telefonas, parduodamas patrauklia kaina. Šio telefono kaina salone siekia vos 400 litų, pripažinkite tai tikrai racionali suma perkant telefoną darbuotojui. Be to pridėtinę vertę kuria ir tvirta konstrukcija – beveik visas korpusas pagamintas iš gryno plieno. Paėmus į rankas rodosi jog 6303 Classic yra vientisas metalo luitas – tai geriausiai telefono konstrukciją apibūdinantys žodžiai. Jau pats telefono pavadinimas perša mintį, kad tai – klasikinio plytelės tipo telefonas, sukurtas pagal geriausias kompanijos tradicijas. Šis aparatas tikrai yra toks paprastas kaip atrodo pirmą kartą jį paėmus į rankas – beveik jokių papildomų valdymo elementų ant korpuso. Priekinėje dalyje puikuojasi stilinga korpuso spalva nudažyta klaviatūra, keturių krypčių valdymo mygtukas, skambučio priėmimo, atmetimo, bei pora funkcinių mygtukų. Tiesa šalia garsiakalbio, viršutinėje dalyje dar slepiasi šviesos jutiklis. Ieškodami toliau nedaug ką rasime – ant dešinės aparato pusės įsikūręs garso lygio reguliavimo mygtukas, o apačioje tik trys standartinės jungtys: įkroviklio, USB, bei standartinis 3.5mm ausinių lizdas. Galiausiai ant viršutinės dalies rasime įjungimo/aplinkos keitimo mygtuką gerai pažįstamą Nokia telefonų gerbėjams. Ant galinės sienelės – taip pat nieko naujo: 3.2 mln. taškų raiškos foto kamera su automatiniu fokusavimu, bei LED blykste, o šalia garsiakalbis muzikai groti. Ir tai yra viskas. Bet kadangi tai nėra išmanusis telefonas, tai būtų sunku surasti trūkumų – viskas, ko reikia čia yra.
Kita vertus siauras galimybių spektras leido inžinieriams kiek įmanoma sumažinti telefono matmenis, todėl nors Nokia 6303 yra tvirtas, bet gana nedidelis – jo matmenys 109 x 46 x 12 (milimetrais, ilgis x plotis, storis). Sveria telefonas taip pat nedaug – apie 96 gramus. Toks telefonas tikrai puikiai telpa į bet kokią kišenę ir dažnai net pagalvojau, jog jį pamečiau, bet kas kartą rasdavau jį ten, kur įsidėjau. Taigi aparatą tikrai malonu nešiotis kartu ir svarbiausia – jis netrukdo dirbti.
Ryšio galimybės
Iš kart perspėju, kad ryšio galimybės čia taip pat ribotos. Visų pirma tai yra 2G telefono aparatas, todėl 3G tinklų privalumų naudojantis šiuo telefonu neišnaudosite. GSM tinkle Nokia 6303 dirba standartinių trijų dažnių režime, kas vietiniuose tinkluose užtikrina pakankamą ryšio kokybę. Bandymų metu pokalbių telefonu kokybė buvo tikrai gera, bet ryšio stiprumas ne visada tenkino, kraštutiniai atvejais sąlygodamas net ryšio praradimą su pašnekovu. Tiesa tai nutikdavo tikrai retai ir perskambinus pašnekovui – nepasikartodavo.
Pastaruoju metu vis dažniau mobiliojo ryšio verslo mokėjimo planai parduodami su jau įskaičiuotu tam tikru duomenų kiekiu, tiesa jis dažnai būna gana mažas ir daugiausiai skirtas elektroninio pašto, bei naujienų peržiūrai. Šiam tikslui Nokia 6303 puikiai tiks, nes turi įdiegtą 32 klasės EDGE ir GPRS tinklų palaikymą. Bet jeigu sugalvotumėte savo telefonu atsisiųsti, kad ir muzikos įrašą iš interneto – nenustebkite, kad tai gerokai užtruks. Ir tai yra viena iš silpnųjų aparato pusių – nepalaikomi nei 3G tinklai, nei WiFi bevielio tinklo prieigos standartai. Todėl norint siųstis didesnes bylas nepagelbės ir gana morališkai pasenęs EDGE standartas.
Jei telefoną dažnai jungiate prie savo asmeninio ar darbo kompiuterio – jūsų patogumui pilnas Bluetooth v2.0 su A2DP palaikymas, bei žinoma USB 2.0 jungtis. Norėdamas įsikelti keletą muzikos kompaktinių diskų mp3 formatu, pastebėjau jog naudojantis telefono USB sąsaja duomenų perdavimas yra kiek lėtesnis, nei išėmus SD kortelę ir ją naudojant su kortelių skaitytuvu. Bendrai telefono sujungimo su kompiuteriu galimybės pilnai tenkina poreikius.
Vartotojo Sąsaja
Štai ir dar viena dozė paprastumo – vartotojo sąsaja man pasirodė labai pažįstama ir sava. Piktogramos, meniu struktūra ir visa kita labai panašu į standartinę Nokia Symbian sąsają, su kuria leidžiami išmanieji telefonai. Ši 40 serijos sąsaja yra labai paplitusi tarp kompanijos gaminamų vidurinės klasės telefonų. Jei esate turėjęs bent vieną Nokia telefoną, jau po keleto minučių su šiuo telefonu pasijusite labai komfortabiliai. Tai lemia ir begalinis paprastumas, bei labai spartus sąsajos atsakas. Gal tik norėtųsi šiek tiek išraiškingesnio darbalaukio ar ekrano užsklandos, nes čia vienintelis dėmesio vertas elementas yra laikrodis. Programinė įranga telefone taip pat standartinė – gana paprastas elektroninio pašto klientas, muzikos grotuvas, radijas su RDS funkcija, patogi paveikslėlių peržiūros programa, bei žemėlapiai yra keletas įdomesnių funkcijų. Elektroninio pašto laiškai yra lengvai pasiekiami šaliai įprastų SMS žinučių, tai man pasirodė ypač patogu. Muzikos grotuvas paprastas, bet veikia puikiai, o naujai įdėtoje SD kortelėje mp3 bylas susiranda automatiškai ir įkelia į įrašų biblioteką. Radijo programa taip pat atlieka savo paskirtį, tik kartais koją pakišdavo nepakankama ryšio kokybė, dėl ko retkarčiais net nutrūkdavo radijo transliacija. Paveikslėlių ir nuotraukų peržiūrai telefone įdiegtas paprastas ir spartus įrankis – ši programa tiesiog atlieka savo funkciją: rodo viename ekrane po 12 paveikslėlių ir leidžia juos sparčiai atidaryti. Galiausiai – žemėlapių programa, paslėpta po „Tvarkyklės“ piktograma pagrindiniame meniu. Iš karto susimąsčiau ar gali šis telefonas turėti įdiegtą GPS imtuvą? Žinoma negali – tiesiog yra numatyta galimybė Bluetooth ryšiu toki pritaisą prijungti prie Nokia 6303. Jei turite išorinį GPS imtuvą – galbūt jums ši galimybė pasirodys naudinga, bet man navigacija su vos 2“ skersmens ekranu neatrodo labai puikiai. Vienintelė galimybė ja naudotis butų nebent klausant balso komandų. Taigi palikime GPS blizgučius ten, kur jie priklauso – išmaniesiems telefonams. Be šio šūsnio naudingų programų yra dar keletas, kurių man asmeniškai retai prireikia, bet tai daugiausiai standartiniai priedai. Prie viso šito dar pridėkime tikrai patogią ir talpią telefonų knygą, kurioje kiekvienam iš 2000 kontaktų galite priskirti atskirą nuotrauką. Galutinis rezultatas gana džiuginantis telefono naudai.
Daugialypė terpė
Nejaugi šyptelėjote pamatę skyriaus antraštę? Na aš irgi matyt būčiau. Suprantama, jog šios klasės telefonai tikrai nėra dar vienas iPod telefono kailyje. Darbas yra darbas, taip? Taigi ir Youtube žiūrėti šiuo telefonu neteks. Visų pirma tai riboja fiziniai duomenys – būtent tai, jog ekrano skersmuo vos 2 coliai, gal kiek gelbsti gana gera raiška tokiam ekranui: 320 x 240 taškų. Nors ekranas gana spalvingas (deklaruojamas 16 mln. atspalvių atkūrimas), o telefonas sugeba atkurti keletą vaizdo įrašų formatų (H.263/H.264), bet čia ta pati situacija, kaip su GPS – jokio tikslo, kai ekranas toks nedidelis. Kiek geriau nuteikia garso atkūrimo galimybės. Aš pats kartais eidamas į darbą, šiuo telefonu paklausydavau radijo stočių – padeda prasibusti ir gerai pradėti dieną. Kiek nuvylė tik pastovūs ryšio pertraukimai, tiesa dažniausiai nutinkantys judant, o ne stovint vietoje. Tokioje situacijoje puikiai gelbsti muzikos įrašų grotuvas – Nokia 6303 atkuriamo garso kokybė tikrai puiki, neturiu jokių priekaištų, bet rekomenduoju naudoti geros kokybės ausines, nes pridedamos komplekte tinka naudoti tik kaip laisvų rankų įranga – muzika per šias ausines kamba nekaip.
Galiausiai – jau senai privalomu mobiliojo telefono atributu tapusi, vaizdo kamera. Tikrai būna akimirkų, kurias norisi įamžinti, bet fotoaparato kaip tyčia šalia nėra. Tokiems atvejams Nokia 6303 siūlo 3 mln. taškų foto kamerą, tiesa senesniajame Nokia 6303 Classic kamera turi automatinio fokusavimo funkciją, o naujesniajame 6303i – kamera šios funkcijos neteko. Tai kiek nuvilia, nes be automatinio fokusavimo fotografavimas iš arti, o ypač teksto fotografavimas tampa sunkiai įmanomas. Tamsiu paros metu bus gana naudinga dviguba LED blykstė. Taip pat yra numatyta ir filmavimo galimybė – čia ir vėl 6303i ne be praradimų: senesnis 6303 gali filmuoti VGA raiška, 15 kadrų/s sparta, tuo tarpu 6303i filmuoja QVGA raiška ir vos 8 kadrų/s sparta. Viena aišku – kino šedevrų šiais telefonais nefilmuosite. O bendras įspūdis gana neblogas vien dėl aparato puikios garso atkūrimo kokybės, kuri tikrai jus tenkins.
Baterijos veikimo trukmė
Nors Nokia 6303 Classic ir 6303i Classic apginkluoti ta pačia baterija – jų deklaruojami veikimo laikai kiek skiriasi. Nurodoma jog pokalbio režimu jie atitinkamai veikia 7/8 valandas, o budėjimo režimu 450/515 valandas. Bandymo metu, net aktyviai naudojantis aparatu įkrauti tekdavo vos porą kartų į savaitę, o naudojantis aparatu pasyviau, įkrovimas reikalingas tik kartą į savaitę ar net rečiau. Tai užtikrina gana talpi 1050 mAh talpos baterija BL-5CT. Taip pat gamintojas teigia, jog telefoną naudojant kaip muzikos grotuvą, jis sugebėtų nepertraukiamai groti iki 30 valandų, kas taip pat atrodo gana įspūdingai tokiam mažam telefonui.
Autoriaus žodis
Pasinaudojus šiuo paprastu telefonu keletą savaičių jis tiesiog tampa neatskiriama, nepastebima ir neįkyria gyvenimo dalimi. Tai yra prietaisas, grįžtantis prie ištakų, prie paprastumo ir funkcionalumo, bei bekompromisio patikimumo. Manau, jog tuo Nokia 6303 gali ir papirkti vartotoją, ieškantį solidaus paprastumo už prieinamą kainą. Kaip jau ir minėjau keletą kartų – toks vartotojas neretai būna verslo atstovas, vertinantis kuo geresnį gaunamos naudos ir kaštų santykį. Čia aptartas telefonas pataiko tiesiai į dešimtuką, suteikdamas daugiau, nei pakankamą funkcionalumą, patvarumą, bei elegantišką klasikinę išvaizdą už tikrai prieinamą kainą.
Aidas Jasilionis