Lietuvą pasiekė pirmasis 3D vaizdo telefonas, kuriame trimatė erdvė matoma be specialių akinių, tiesiog paprasta akimi. Taip „LG“ stengiasi įpūsti naujų vėjų į 3D rinką ir priartinti paprastą vartotoją prie trijų dimensijų vaizdo ir turinio.
„Optimus 3D“ |
3D vaizdo technologija šiandien yra viena dažniausiai linksniuojamų temų IT pasaulyje: 3D kinas, trimačio vaizdo televizoriai, planšetės, mobiliosios žaidimų konsolės, net mobilieji – visi šie prietaisai vis dažniau papuošiami 3D ženkliuku. Tai tartum naujausia mada, šiek tiek primenanti daugiau nei metus žaistą žymėjimą HD ženkliuku.
Vis dėlto šį kartą šis žaidimas kiek įdomesnis. Trimačio vaizdo technologija laikoma ateitimi ir netrukus, anot didžiausių televizorių gamintojų, turėtų masiškai prigyti. Gamintojams trukdo tik kelios kliūtys – brangoka įranga, trimačio vaizdo turinio stoka ir akiniai, kuriuos reikia dėvėti, norint matyti 3D vaizdą.
O jei vienu žingsniu būtų įmanoma visas minėtas problemas apeiti? Ar tai viską apverstų aukštyn kojom? „LG“ pasistengė pirmoji atsakyti į šį klausimą ir Lietuvoje pristatė pirmąjį stereoskopinio vaizdo išmanųjį telefoną „Optimus 3D“.
Neatsiliekantis nuo geriausių
„Optimus 3D“ iš pažiūros primena savo broliuką „LG Optimus 2X“. Tiesa, prietaisas vienu milimetru storesnis – 11,9 mm, taip pat nežymiai ilgesnis ir platesnis – 128,8 mm ir 68 mm. Prietaiso svoris 168 g. Bemaž 30 gramų už pačius aršiausius konkurentus didesnis korpuso svoris tikriausiai užkliuvo stipriausiai.
Taip pat šiek tiek erzina modelio išoriniai mygtukai. Telefonui užrakinti ir išjungti skirtas korpuso viršuje esantis mygtukas sunkiai apčiuopiamas, kadangi įtaisytas korpuso krašto nuolydyje. Ta pati problema kartojasi su 3D mygtuku, o jutiminiai mygtukai žemiau ekrano yra neužtektinai toli ir neretai netyčia paspaudžiami liečiant patį ekraną.
Svarbiausia šiame modelyje neabejotinai – 4,3 colio jutiklinis ekranas, kuris, beje, kaip ir pats korpusas, turi savų ydų. Tai – WVGA raišką atkuriantis LCD tipo ekranas, todėl jis kiek blankesnis palyginti su „Super AMOLED“ ar „iPhone“ modelyje įtaisytu „Retina“ ekranu.
Modelyje taip pat įdiegta kiek pasenusi „Android 2.2 Froyo“ versija, tai kiek lėtina prietaiso spartą. Modelis turi galingą dviejų branduolių 1 GHz spartos „ARM Cortex-A9“ procesorių drauge su „SGX540“ vaizdo spartinimo procesoriumi ir 512 MB talpos darbine atmintimi, bet visgi šiek tiek nusileidžia aršiausiems konkurentams dėl jau minėtos pasenusios operacinės sistemos versijos.
Inžinieriai pasistūmėjo dar toliau
Pirmąjį kartą 3D vaizdo matymą be akinių šiame telefone teko išmėginti pavasarį vykusioje Barselonos telekomunikacijų parodoje. Tą kartą prie modelio būriavosi visa minia.
„Optimus 3D“ ekranas iš tiesų šiek tiek vargina akis, kadangi vietoje jau tradiciniais tapusių akinių naudojama paralakso barjero technologija. Technologijos esmė – tradicinis skystųjų kristalų LCD ekranas padengiamas specialiu papildomu sluoksniu, išsklaidančiu šviesos signalus skirtingomis kryptimis, todėl, žiūrint į ekraną tam tikru kampu, vaizdas įgauna gylį. Tai išties šaunu, tiesa, su keliais paslėptais kabliukais.
Visų pirma, tai yra optinė apgaulė mūsų smegenims. Akys mato 3D vaizdą lygindamos du šiek tiek skirtingus matomus vaizdus ir taip nustatydamos, kiek objektai nutolę nuo mūsų. Stebint vaizdą „Optimus 3D“ ekrane, objektai, kurie tarsi yra toliau ar arčiau, iš tiesų yra toje pačioje vietoje. Akys apgaudinėjamos, todėl labiau vargsta – gali atsirasti svaigimo jausmas ir kitų negalavimų, apie kuriuos kalbėjo pirmą kartą parodoje prietaisą išbandę lankytojai. „LG“ netgi įspėja, jog, pasijutus blogai, reikia tučtuojau išjungti stereoskopinio vaizdo efektą. Taip pat gamintojai nerekomenduoja demonstruoti 3D režimo vaikams iki 6 metų amžiaus.
Dar viena paralakso barjero problema – raiška. Kadangi papildomas sluoksnis išsklaido taškus dviem kryptimis – kairei ir dešinei akiai, WVGA raiška sumažėja per pusę. Tai išties pastebima žaidžiant žaidimus: kiek suprastėja objektų tekstūros, vaizdas šiek tiek išblanksta.
Ir tai ne pati didžiausia bėda. Paralakso barjero principu veikiantys ekranai nesuteikia galimybės vienu metu prietaisu naudotis keliems vartotojams – norint matyti 3D vaizdą, prietaisą reikia laikyti tam tikru (ir, žinoma, siauru) kampu, tad efektą realiai gali matyti tik vienas asmuo. Taip pat negalima trimačio vaizdo matyti prietaisą laikant tradiciškai. Kadangi paralakso barjero linijos išdėstytos vertikaliai ekrano, trimatį vaizdą galima matyti tik prietaisą laikant horizontaliai žemės paviršiui.
Visi šie išvardinti trūkumai šiek tiek erzino prieš pusmetį, jie niekur nedingo ir prekybai skirtame modelyje, tačiau „NK“ pasiekęs prekybai paruoštas modelis vis dėlto jau kiek kitoks. „LG“ inžinieriai gerokai pasistūmėjo tobulindami naująją technologiją – dabar stereoskopinis vaizdas be akinių matomas didesniu kampu, mažiau vargina akis ir prie jo galima greičiau įprasti.
Raktas į papildomą dimensiją
„LG Optimus 3D“ galimybė stebėti 3D vaizdą pati svarbiausia – tam skirtas netgi atskiras „3D“ mygtukas, įtaisytas ten, kur paprastai būna kameros užrakto mygtukas. Tai tarsi raktas į papildomą dimensiją. Paspaudus jį, prieš akis pasirodo specialus „LG“ sukurtas 3D meniu iš penkių skilčių – „3D žaidimai“, „3D vedlys“, „YouTube 3D“, „3D galerija“ ir stereoskopinė kamera.
3D žaidimų skiltis bene pati smagiausia. Čia sudėti visi stereoskopinį vaizdą palaikantys žaidimai. Telefonas parduodamas su įdiegtais keturiais 3D vaizdą palaikančiais žaidimais: „Let’s Golf 2“, „Asphalt 6“, „N.O.V.A.“ ir „Gulliver’s Travels“. Visi šie žaidimai pačių įvairiausių žanrų, tad išbandyti trimatę erdvę turbūt galės ir patys išrankiausi žaidėjai.
Kiek dešiniau 3D meniu lange – gidas su nuorodomis, kaip tinkamai kurti, peržiūrėti, dalintis ir siųsti 3D vaizdą telefonu. Apie kiekvieną iš šių skilčių plačiau papasakosime vėliau.
Trečia meniu programėlė – „YouTube 3D“ – primena tradicinę „YouTube“ programėlę, tačiau ji leidžia pasiekti 3D turinį internete labai greitai. Pirmą kartą trimačio vaizdo įrašas į šį portalą buvo įkeltas 2009 metų liepos 21 dieną. Šiandien šio turinio kiekis sparčiai auga. Tikimasi, jog telefono modeliai su 3D vaizdu dar labiau tai paskatins, „YouTube“ taip pat pranešė pristačiusi ir įrankį, skirtą tradiciniam vaizdui konvertuoti į 3D.
Kita dėmesio verta programa – 3D vaizdo galerija. Joje sugrupuotos visos 3D nuotraukos ir vaizdo įrašai. Pasirinkta peržiūrėti nuotrauka atsiveria panašiai kaip tradicinės, tiesa, yra papildomas mygtukas, skirtas išjungti arba įjungti trimačio vaizdo efektui, ir specialus mygtukas, leidžiantis pasirinkti trimačio vaizdo gylį.
Paskutinė funkcija 3D meniu krepšelyje – 3D kamera. Galimybė kurti 3D turinį yra viena svarbiausių norint paversti šią technologiją populiaria. „LG Optimus 3D“ turi dvi 5 megapikselių raiškos kameras ir taip – jos tikrai gali fotografuoti ir užfiksuoti 3D vaizdą.
Visos nuotraukos – 3D formatu
Stereoskopinė „Optimus 3D“ kamera turi du skaitmeninius lęšius ir tarp jų įspraustą mažytę LED blykstę. Abi kameros – 5 milijonų taškų raiškos, tačiau, kuriant 3D nuotraukas, maksimaliai galima pasiekti 3 milijonus taškų (2048 x 1536). 5 Mpix raiškos nuotraukos užfiksuojamos tik tradiciniu būdu. Tiesa, pasinaudojant programine įranga, galima įprastą nuotrauką nesunkiai paversti trimate ir šis triukas suteikia nuotraukoms gana įtikinamą erdvės pojūtį.
Likusią apžvalgą skaitykite šio mėnesio žurnalo „Naujoji Komunikacija“ numeryje.