„Login 2011“: „Symbian“ programėles kurti paprasta ir verta

Šiandien konferencijoje „Login 2011“ dalyvavome „Nokia“ programėlių dirbtuvėse. Jose „Forum Nokia“ vyriausiasis kompanijos patarėjas technikos klausimais Andreas Jakl pasakojo apie patogiausią būdą kurti programėles „Symbian“ telefonams „Qt“ programavimo kodu. Po pristatymo mes aksis į akį pasikalbėjome su specialistu apie tai kas laukia „Nokia“ programuotojų ir dar kartą įsitikinome – „Symbian“ laidoti nevalia.

„Qt“ - kodo mažiau, galimybių daugiau, pritaikymas platesnis

Tokią nuomonę susidarėme dėl kelių Andreas argumentų. Kaip ir dera programuotojui, jis kalbėjo plikais skaičiais. Viskas skambėjo labai įtikinamai ir paprastai. Be to, Andreas mums pažėrė kritikos dėl nenuovokaus pasidavimo spekuliacijoms apie „Symbian“ mirtį. Tiesa ta, jog užsienio spauda po „Nokia“ sandėrio su „Microsoft“ gerokai viską persūdė. Netikslios bei viena už kitą skambesnės antraštės internete pasirodydavo ir po kitų pranešimų apie telefonų gamintojos žingsnį parduoti „Qt“ programavimo kalbą kompanijai „Digia“ arba neseniai kompanijos pateiktą 20-F dokumentą, kuriame JAV vertybinių popierių ir biržų komisijai kompanija išdėstė nuogąstavimus dėl galimos naujo sandėrio nesėkmės.


„Bėda ta, kad žurnalistai viską gerokai išpučia“, - sakė Andreas. „Tai kelių šimtų lapų dokumentas, kuriame kompanija trumpai aptaria ateities planą, daugybę galimybių, privalumų ir taip toliau, o apie galimas problemas parašo kelias pastraipas, jos vėliau pasirodo visuose laikraščiuose.“


Lygiai ta pati istorija nutiko su šiame straipsnyje aptariama „Qt“ kalba. Internete pasirodė pranešimai apie „Nokia“ programavimo kalbos perleidimą kitai mažesnei „Digia“ kompanijai ir visi dar kartą pradėjo kalbėti neva „Nokia“ galutinai palaidoja „Symbian“ – tai nėra tiesa. „Nokia“ perleido „Qt“ kodą, tačiau nesiliovė toliau investuoti didelių pinigų į sistemą bei ją vystyti. Šiuo metu išleistas vėliausias „Qt“ programų kūrimo įrankis yra 4.7.1 versijos, netrukus ši versija dar kartą ūgtelės viena dešimtąja bei pasiūlys daugiau naujų galimybių programuotojams.


Dabar jiems taip pat siūlomas nemenkas funkcijų paketas. Atsisiuntęs „Qt SDK“ programų kūrimo įrankį patirties su „Symbian“ programavimu neturintis specialistas gali lengvai kurti sudėtingas grafines aplinkas, trimatį vaizdą su „OpenGL“, programas veikiančias langų principu, integruoti XML, interneto kodą, naudoti įvairiausias duomenų bazes ir, pasak Andreas, svarbiausia – programuoti daug lengviau nei anksčiau.


Lengviau nei per informatikos pamoką mokykloje


Prieš pasirodant „Symbian^3“ versijai, visiems „Symbian“ telefonams, taipogi pirmiesiems liečiamiems modeliams, programos buvo kuriamos kita kalba, garsiąja C++. Apie šią kalbą, na, kiek primityvesnę C arba C+ kalbama net vidurinėse mokyklose. Ne paslaptis, tai sudėtinga sistema atbaidanti daugelį. Andreas vaizdžiai paaiškino kodėl.

 

Naudojant „Qt SDK“ kodo rašymą pakeitė patogi vartotojo sąsaja

„Programai kurią čia matote su C++ reikia 300 šimtų eilučių kodo, bei penkiolikos failų“, - sakė Andreas rodydamas į tuščią programos lauką su mygtuku išeiti bei mirksinčiu kursyvu. Programuojantys tikriausiai suprato apie ką kalbėjome, tai „Hello world“ tipo programėlę, leidžianti parašyti tekstą. „Kiekvienas programuotojas turi pradėti nuo to“, - pridūrė jis.


Tuomet jis parodė „Qt“ kodu parašytą tą pačią programą – mažiau nei 15 eilučių kodo ir tik vienas failas. Tokiu būdu sukurta programėlė daug paprastesnė, be to, kūrimo procesas kur kas lankstesnis. Net nustembi kaip supaprastinta ta pati procedūra.

 

Dabar „Symbian“ parašyti paprasčiausią „Hello World“ programą - paprasta

Taip pat ne ką mažiau nustebome išgirdę įdomią Andreas pateiktą statistiką. Pasirodo, jau parduota daugiau nei 75 milijonai „Symbian^3“ telefonų su iš anksto įdiegta „Qt“. Senesnių „Symbian“ telefonų į kuriuos taip pat galima įdiegti „Qt“ parduota daugiau nei 150 milijonų. Taigi, įvaldžius „Qt“ meną programėles galima kurti šimtamilijoninei auditorijai. Palyginus „Nokia“ siūlomą rinką su konkurentais, tai išties neblogai.


„iPhone“ programėles gali išmėginti gerokai mažesnis vartotojų ratas, jų viso parduota apie 80 milijonų vienetų. Be to, lietuviams iš šios 80 milijonų krūvos „iPhone“ modelių tenka labai nedaug. Jei pasikliausime „StatCounter“ duomenimis, 60 proc. ir daugiau mobiliojo interneto srauto Lietuvoje sugeneruoja „Symbian“ telefonai. „Apple“ modeliai sugeneruoja mažiau nei 10 proc. Kalbant paprasčiau, šeši iš dešimties mobiliuoju internetu atsiųstų megabaitų atitenka „Nokia“ todėl tikimybė, jog į juos pateks „Symbian“ programėlė gerokai išauga.


Tad ar kurti?


Jei yra prietaisai galintys naudoti programėlę, jeigu kurti paprasta ir yra parduotuvė kurioje galima platinti programėlė nemokamai, kurti verta. Klausimas kurį reiktų apsvarstyti – kokios kitos sistemos kodo riteriu būtina tapti ir kada „Symbian“ teks atsisakyti?


Anksčiau kompanija „Nokia“ oficialiai pranešė parduosianti dar 150 milijonų „Symbian“ telefonų. Taip kompanija trečdaliu padidins „Symbian“ telefonų skaičių rinkoje. Teigiama, jog „Nokia“ gali nutarti platinti „Symbian“ kol ši bus pelninga ir parduoti dar daugiau. Dėl šios priežasties greičiausiai „Symbian“ nebus mirusi net po 5 metų. Ją tiek laiko toliau palaikys „Nokia“, kurs naujus įrankius programuotojams, neleis atsilikti nuo kitų platformų, tad ir uždirbti iš jos dar galima. Žinoma, ji vis vien bus pakeista į „Windows Phone“, kurios programavimo kūrimo meno mokytis vargu ar verta.


Šis drąsus pareiškimas ne Andreas. Jis atsisakė kalbėti „Windows Phone“ tema, pasak jo, tai daro tik aukščiausio rango darbuotojai. Kita vertus, to ir nereikia. Patarti galime patys. Tyrimų agentūros „Canalys“ duomenimis, pernai paskutinįjį ketvirtį „Android“ pardavimai aplenkė „Symbian“ ir ši sistema tapo naujuoju mobiliųjų sistemų karaliumi. Lietuvoje „Android“ taip pat sparčiai populiarėja, tą daro greičiau nei „iPhone“ ir gerokai greičiau nei „Windows Phone 7“. Dėl šios priežasties, kuomet 60 proc. „Symbian“ pyrago dalis Lietuvoje bei didesnė nei 30 proc. dalis pasaulyje sumažės jos visos nesusigrąžins „Nokia“. Didžiąją šio gardaus pyrago dalį atsirieks „Google“ su „Android“. Mes patariame išmokti kalbėti būtent šios sistemos kalba.


Palikite komentarą
Vardas*
El. paštas