„Login 2011“: programuoti „Windows Phone 7“ Lietuvoje sudėtinga?

Alan Mendelevič, „amCharts for WPF“, „adDuplex“ kompanijos įkūrėjas ir „Windows Phone 7“ sistemos programuojas, vakar konferencijoje „Login 2011“ pasakojo apie perspektyvas kurti programėles „Microsoft“ telefonams. Specialistas pradėjo nuo paprasčiausios istorijos kuri įtikinamai padėjo suprasti esminius sistemos pranašumus.
 

„Windows Phone 7“ vartotojo sąsaja

„2006 metais egzistavo „Windows Mobile“. Ši sistema nebuvo labai populiari, tačiau ji turėjo savo rinką – apie 20 proc. – ir „Microsoft“ buvo patenkinta esama situacija, - konferencijoje prisiminė Alan, - tačiau tuomet 2007 metais atsirado „iPhone“. „Microsoft“ tuo metu galvojo, jog tai žaisliukas. Programų į prietaisą įdiegti nebuvo galima. Taip pat, rodos, telefonas turėjo krūvą minusų prieš „Windows Mobile“: neturėjo „multitaskingo“ ar kitų verslo funkcijų kurias siūlė „Windows Phone“. Dar vėliau atsirado „Android“, kuris turėjo visus „iPhone“ pliusus, ir visus „Windows Phone“ pliusus.“ Kas atsitiko?


Na, populiarus žodis nupasakoti įvykusiam pokyčiui – revoliucija. Ne kartą naudojome šį popsą, užsiminkime dar kartą. Praėjus dvejiems metams nuo „iPhone“ pristatymo, buvo parduota 166 milijonai išmaniųjų telefonų, iš kurių 45 % turėjo liečiamus ekranus. Iki tol, 2007 metų trečiajame ketvirtyje telefonų, turinčių liečiamus ekranus, parduota viso labo 9 procentai.


Šį liečiamų telefonų pardavimų šuolį be abejonės iniciavo „iPhone“ talpos principu veikiantys ekranai ir nuo 2007 metų užimtos 20 proc. auditorijos, šiandien „Windows Mobile“ pritaikyta varžiniams ekranams naudoja mažiau nei dešimt procentų, tad „Microsoft“ ėmėsi veiksmų ir pristatė „Windows Phone 7“.


„Windows Phone 7“ – įrodymas, jog nereikia bijoti atleisti visos programuotojų komandos


2008 metais, kuomet situacija buvo akivaizdi: „Windows“ telefonai kūlversčiais rieda žemyn, o programuotojų komanda bando pridedama šiek tiek dailesnių detalių sukurti naują sistemą iš senosios programos išvaizdos. „Tačiau tuomet kažkam iš kompanijos atsibodo tai ir jie atleido visą komandą“ – pridūrė Alan.

 

Telefonuose naudojamas šriftas iš metro informacijos stendų

„Microsoft“ pradėjo nuo tuščio popieriaus lapo. Pagrindiniai principai buvo švarus lengvas ir greitas sistemos veikimas. Naujoji vartotojo sąsaja „Metro“, pasirodo, gimė per atsitiktinumą „Windows Phone“ programuotojams laukiant metro stotyje. „Jiems patiko švieslenčių ir simbolių paprastumas“, - aiškino programuotojas. Taip gimė idėja sukurti vartotojo sąsają.


Kadangi programa buvo labai paprasta, o „Microsoft“ nenorėjo sukurti nykios sistemos, buvo pridėtos animacijos. Smagu buvo sužinoti, jog joms idėją pakišo „Colin McRae Rally“ žaidimo meniu „Xbox 360“ konsolėje.
 

Niujorko metro ženklai pakišo mintį sistemos piktorgramamų išvaizdai

Taip gimė „Hubs“ sumanymas, veikiantis principu: turinys svarbiau nei dizainas. Dauguma programų yra tarytum išplėstos panoraminės nuotraukos, vienu metu netelpančios iki galo ekrane. Paprastu šriftu jose pateikiama visa informacija. „Microsoft“ investavo didelius pinigus, jog programų šriftas atrodytų taip pat kaip popieriuje“, - pridūrė programuotojas.


Negana to, „Microsoft“ paliko laisvę spalvoms. Programuotojai gali pasirinkti bet kokius paveikslus vietoje tradicinio balto arba juodo fono bei kelių spalvų akcentus detalėms.


Sveikiname „Silverlight“ programuotojus – jūs taip pat mokate programuoti „Windows Phone“


Programos šiai sistemai kuriamos dviem būdais: „Silverlight“ ir XNA kodu. „Silverlight“ kodas naudojamas itin paprastai programuoti įvairioms programėlėms. Jos gali veikti „Hubs“ principu, yra speciali programa leidžianti palengvinti kodo rašymą pakeisdama jį redaktoriumi.
 

Programas kurti padeda spcialus įrankis


Tie, kas nori kurti kiek sudėtingesnes programas – žaidimus arba kitokias trimatės grafikos programas, gali naudoti XNA kodą, tačiau ir tie ir tie programuotojai turi paklusti keliems bendriems principams.
Telefonai su „Windows Phone“ turi nustatytus mažiausius techninės įrangos reikalavimus – jų ekranų raiška privalo būti 800 taškų ilgio ir bent 480 taškų pločio. Ateityje taip pat planuojama mažesnė HVGA raiškos programos. „Tačiau visi naudoja WVGA ir mažesnės raiškos galimybę jau užmiršo, – pastebėjo Alan, - greičiausiai šie ekranai bus naudojami kuomet „Nokia“ pradės prekiauti „Windows Phone“ telefonais. Mažesnės raiškos ekranai savaime suprantama pigesni.“


Nepaisant to, nepriklausomai nuo raiškos „Windows Phone“ ekranai turi turėti bent keturis liečiamus taškus. Yra bendros gestų komandos, programų liečiami objektai turi būti 9 mm dydžio, o tarpas tarp jų nemažesnis nei 2 mm – kitaip tariant, sistema ganėtinai subendrinta, tad nėra bėdų vieną programą naudoti visuose „Microsoft“ telefonuose.


Alan: Aš ne „Microsoft“ darbuotojas, todėl apie trūkumus kalbėti galiu


Nors griežta politika dėl programų reikalavimų ir nauja sistemos tvarka turi savo pliusų, yra ir keletas problemų. Apie „Windows Phone“ trūkumus konferencijoje Alan labai vaizdžiai pradėjo nuo minties apie Lietuvą: „Microsoft“ nemyli Lietuvos.“


„Tiesą sakant, programuoti Lietuvoje „Windows Phone“ praktiškai galima, tačiau tai net nebūtų visiškai legaliu“, - apie kompanijos programų testavimo bei programų publikavimo „Marketplace“ sistemoje galimybes pasakojo jis. Bėda ta, kad Lietuvos programuotojai negali spausdinti programėlių parduotuvėje. Be to, ši parduotuvė yra vienintelis būdas perkelti programėles į telefoną. Be leidimo ką nors ten publikuoti, išmėginti savo sukurtą programą galima nebent „nulaužus“ savo telefoną. Tai yra labai didelis trūkumas.


Taipogi Alan pridūrė, jog nesuteikta galimybė vienu metu leisti kelias programas yra kita didelė bėda. „Andorid“ ir „Symbian“ telefonai tokią galimybę siūlo, o „iOS“ jau iš dalies, tad kur lieka „Windows Phone“? Atsakymas – už borto.


Tačiau Alan taip pat patikimo, jog netrukus bus išspręsta šita bėda ir, taip pat kaip „Apple“, „Microsoft“ pasiūlys neesamas funkcijas. Viena jų – nesuteikta galimybė naudoti realaus laiko filmavimą, iš šios sistemos atimta galimybė pasiūlyti „Skype“ programą, taip pat nėra galimybės sukurti išplėstinės tikrovės programų.


Perspektyva ateityje


Visgi, kaip ten bebūtų, sistema turi perspektyvų ateityje. Ypač Lietuvoje „Windows Phone 7“ gali tapti pakankamai populiaria uždirbti pinigų. Netrukus modelius su šia sistema pradės pardavinėti kompanija „Nokia“ – populiariausias telefonų gamintojas Lietuvoje.


Laukiant „Nokia“ „Windows Phone 7“ injekcijos į Lietuvos rinką, pravartu kurti šias programėlės, bei gilinti įgūdžius. Veikiausiai, neverta pradėti nuo didelių projektų, o sustiprėjus kompanijos pozicijoms – pradėti tikrą verslą.


Palikite komentarą
Vardas*
El. paštas