„Nulaužtas“ „iPhone“ išmanusis leidžia dykai per bevielį ryšį dalintis telefono internetu, „Omnitel“ operatoriaus paslaugas iškeisti į bet kurį kitą ryšio tiekėją Lietuvoje, atsisiųsti ir įdiegti nemokamas netradicines programėles arba visiškai pakeisti telefono išvaizdą. Be to, „nulaužti“ prietaisą legalu.
Obuoliais mintantis vabzdys pakišo sumanymą „Apple“ šešėlinės programėlių parduotuvės pavadinimui |
Toks sprendimas legalizuoti „nulaužimus“ pernai liepą buvo priimtas JAV kongreso bei leido 2007 metais startavusiam šešėliniam verslui išlįsti į dienos šviesą. Prieš 4 metus pradėta rinka išsivystė kartu su „Cydia“ parduotuvėle, tapusia pačiu tikriausiu verslu.
Tiesą sakant, „Cydia“ platindama „nulaužtų“ telefonų programinių patobulinimų paketus, temas ir programas pernai uždirbo net 10 milijonų JAV dolerių. Šiuo metu „Cydia“ kiekvieną savaitę užfiksuoja apie 4,5 milijonų vartotojų ir net buvo apšaukti monopolija pernai vos ne akimirksniu nusipirkus antrąją piratinę programėlių parduotuvę.
Tačiau nepaisant to, „Cydia“ susilaukia vis didesnio susidomėjimo bei palaikymo. Nauju akibrokštu tapo „Cydia“ parduotuvėje kompanijos „Toyota“ pristatyta „Scion“ sedano reklaminė programėlė. Įdiegus ją, automobilis yra rodomas telefono fone, o visos „iPhone“ piktogramos pakeičiamos bei primena automobilio priekines groteles.
Ši programėlė puikus įrodymas kaip populiarėja šešėlinės programos, o „Toyota“ taip pat tapo pirmąja didele korporacija pasiūliusia reklamą „nulaužimo“ paslaugas teikiančiam www.modmyi.com tinklapiui. „Apple“ ir AT&T, „iPhone“ platintojai bei didžiausi nulaužimų priešininkai, praeitą savaitę pradėjo spausti „Toyota“ atsisakyti programėlės bei šešėlinės rinkos tinklapio reklamos. Deja, šio prašymo kompanijos nekomentavo ir galima remtis tik ankstesniais kompanijos atstovų pasisakymais.
Prieš dvejus metus JAV kongrese pradėjusios ginčą susijusį su sistemos autorystės ir neoficialių modifikacijų platinimu, kompanijos nuogąstavo dėl techninės priežiūros reikalavimų bei sukeltų išlaidų kompanijai tiriant vartotojų nusiskundimus apie netinkamai veikiančius „laužtus“ prietaisus.
AT&T kompanijai pridūrė stebintys kas nelegaliai dalijasi internetu jų tinkle ir tokiems klientams, pačių teigimu, nusiunčiami mandagūs raginimai to nedaryti bei pasiūlomos trys išeitys: sumokėti už paslaugą, liautis nelegaliai dalytis internetu arba nedaryti nieko ir sulaukti didesnės sąskaitos.
Tačiau geičiausiai operatoriams ir gamintojams ginklus verčiau reiktų nutaikyti į programėlių piratinės rinkos hierarchus. Pačiame jų viršuje įsitaisęs Jay Freemanas, 29 metų „Cydia“ įkūrėjas ir valdytojas, gali pasidžiaugti sukūręs terpę „Apple“ atstumtiems sumanymams. Šiuo metu „Cydia“ platina apie 700 mokamų dizainų ir modifikacijų bei iš viso 30 tūkst. produktų. Didžioji dalys jų nemokami, tačiau net tokie skaičiai pernai leido susikrauti 250 tūkst. JAV dolerių pelną ir Freemanui pasamdyti pirmąjį savo kompanijos darbuotoją.
„Svarbiausia kovoti su korporacijų vienvaldyste, - apie „Cydia“ kalbėjo Freemanas. – Tai judėjimas link šaknų ir tai paverčia „Cydia“ patrauklia. „Apple“ yra tarsi smėlio pilis valdanti žmonės, jie patys veda savo vartotojus link „nulaužimų“ ir nepriklausomybės siekimo.
Tokiais žodžiais Freemanas apibūdina „Cydia“ prasmę ir su juo sutinka daugelis programuotojų. Nemažai programų „Apple“ pati neleidžia savo sistemoje. Puikus pavyzdys „Opera Mini“ arba „Skyfire“ naršyklės – jos tiesiogine to žodžio prasme nuėjo kryžiaus kelią iki „App Store“. Be to, jas gamina milžiniškos korporacijos investavusios nemažus resursus į „iPhone“ sistemą bei „Apple“ įtikinėjimą. Tą patį padaryti mažos įmonės nepajėgs ir jiems kylą klausimas ko imtis?
Trumpiausias atsakymas šiuo atvėju – „Cydia“. Čia patalpintą programą platinant už pinigus 30 proc. pelno atsiteks Freemanui, tačiau, pasak jo, beveik visus gautus pinigus jis išleidžia apmokestinti mokėjimams bei „PayPal“ mokesčiams. Žinoma, tokiu nekaltu altruizmu jau pradėta abejoti po to, kuomet „Cydia“ įkūrėjas Freemanas buvo apkaltintas vienvaldyste šešėlinėje rinkoje. jIS mėgino sustabdyti naują šešėlinės programėlių rinkos sumanymą „Themeit“. Tai sausį startavusi prancūzo Gabrielio Faukono (Gabriel Faucon) šešėlinė programėlių parduotuvė.
„Vos tik išgirdęs apie „Themeit“ jis man parašė neįtikėtinai ilgą laišką aiškindamas kodėl to nedaryti, kodėl aš galiu sugriauti „nulaužėjų“ bendruomenę, - apie Freemaną pasakojo Faukonas. „Čia galima uždirbti ir jis stengiasi išvengti konkurencijos apsišaukdamas pasaulį gelbstinčiu komunistu.“
Ar uždirbti šešėlinėje rinkoje galima iš tiesų, spręskite patys. Kaip pavyzdį galime pateikti Robą Grohmaną, IT specialistą iš JAV. Jis pradavinėdamas savo sukurtas modifikacijas „iPhone“ per dvejus metus uždirbo 100 tūkst. JAV dolerių, didžioji dalis šios sumos uždirbta pernai. Grohmanas taipogi tikina savo įprastiniame darbe uždirbantis perpus mažiau: „Aš uždirbu daugiau pinigų pardavinėdamas temas nei dirdamas dieniniame darbe“.