Britų inžinieriai planuoją į kosmosą iškelti išmanųjį telefoną su „Android“ operacine sistema ir jo pagalba valdyti žemę fotografuosiantį miniatiūrinį palydovą, praneša BBC. Projekto tikslas įrodyti kokie pažangūs yra šiandieniniai mobilieji, taip pat sumažinti kosmoso tyrimų operacijų kainas taikant pramoninius prietaisus.
Šio projekto ėmėsi jungtinė Surėjaus Palydovinių technologijų bendrovės, bei Surėjaus Kosmoso centro komanda iš Gildfordo miestelio, Jungtinėje Karalystėje. Jie kuria 30 cm ilgio palydovą, kuris misijos metu fotografuos žemę ir bus valdomas mobiliojo su „Android“ sistema.
„Modernūs išmanieji yra neįtikėtini“, - sakė Shuanas Kenyonas, Surėjaus Palydovinių technologijų bendrovės projekto vadovas. „Jie parduodami su procesoriais, veikiančiais 1 Ghz spartos greičiu ir jie turi daug pastoviosios atminties. Tad mes norime įsitikinti, ar telefonai veikia ten. Jeigu taip, norime pažiūrėti, ar jie gali valdyti palydovą“.
Vykdomos misijos pavadinimas „STRaND-1“ ir ties ja dirba kompanijos bei tyrėjai iš Surėjaus Kosmoso centro universiteto. Dauguma projekto darbų buvo nudirbti per inžinierių laisvą laiką. Teigiama, jog jie naudos vidutinės klasės išmanųjį telefoną kurio kaina sieks apie 1400 Lt ir tokį modelį bus galima įsigyti bet kurioje parduotuvėje.
Žinoma, šio telefono jie neplanuoja paleisti į atvirtą kosmosą be jokios apsaugos. Kosmose tvyro neįtikėtinas šaltis bei pastovi radiacija, kuri gali lengvai sugadinti nepritaikytus prietaisus. Dėl šios priežasties „Android“ telefonas bus įmontuotas į specialią apsauginę dėžutę.
Šioje dėžutėje taip pat bus įmontuota kamera, stebėsianti telefono darbą. Tyrėjai nori užfiksuoti kosmose funkcionuojančio telefono ekrano vaizdų. Taip pat, apsauginė dėžė sukonstruota taip, jog telefono kamera galėtų fotografuoti žemę iš kosmoso.
Dėžutėje įtaisytas telefonas nuotraukų ir žinučių pats į žemę nesiųs. Bus naudojama speciali palydovo antena, taip pat, įrenginys pirmojoje misijos dalyje nevaldys palydovo. Tą darys kompiuteris, mobilusis pasitarnaus tik kaip atsarginis atstatomasis kompiuteris.
Tačiau vėliau telefonui su „Android“ operacine sistema bus perleista visa palydovo kontrolė. Telefonas valdys ir parinks palydovo poziciją, naudos GPS navigaciją vietos nustatymui, taip pat reguliuos specialių inovacinį plazminį įrenginį, leisiantį palydovui judėti erdvėje.
Tyrėjų komanda pasirinko „Android“ sistemą dėl jos atvirojo kodo politikos. Telefono programinę įrangą gali modifikuoti bet kas laisvai, todėl būtent ją patogiausia pritaikyti kosmoso operacijoms.